Kanbanflow – ciekawa implementacja tablicy tasków

Pracując w różnych projektach i śledząc blogi udało mi się zapoznać z wieloma wirtualnymi tablicami tasków. Do tej pory do prywatnych zastosowań najbardziej przemawiały do mnie Kanbanize i Trello. Oczywiście jest jeszcze Jira ale to już inna liga, inny kaliber. Po wykopaniu na Dotnetomaniak’u wpisu  „Dobre nawyki programisty C#” moją uwagę zwrócił Kanbanflow, umieszczony w linkach do posta. Sam tool swoją prostotą kojarzy się z trello. Pozwala tworzyć proste tablice tasków, dodawać kolumny i taski wraz ze szczegółami. Jest jednak kilka smaczków, które przekonują mnie do uruchomienia tego w jakimś mały projekcie.  Poniżej przedstawiam kilka feature’ów, które do mnie przemawiają.

Czas szacowany i faktyczny

W kanbanflow do każdego taska możemy przypisać Time spend i Time estimated. Przy odpowiedniej konfiguracji oba czasy są ładnie wyeksponowane na tablicy. Jest to jeden ze szczegółów, którego zawsze mi brakowało w trello. Kanbanize ma swoje Custom fields, ale w zupełności wystarcza mi to co dostaje w standardzie Kanbanflow.

Daty deadline

Kolejną fajną rzeczą w tool’u jest możliwość dodania na danym tasku daty deadline dla znalezienia się w zadanej kolumnie. Jeżeli data jest przekroczona to system odpowiednio oznacza karteczkę na tablicy. Feature o tyle fajny, że dla każdej kolumny taką datę można ustawić i zaplanować sobie planowany flow. Dodatkowo możemy ustawić notyfikację na dzień przed upłynięciem due date.

Pomodoro timer

Kolejnym dodatkiem, który może się spodobać, a na pewno zwrócił moją uwagę jest pomodoro timer. Kto stosuje i lubi metodę pomodoro nie musi sięgać po osobne narzędzie. Stoper pozwala skonfigurować czas pracy, krótkiej przerwy, dłuższej przerwy i zdefiniować co ile pomidorów mamy dłuższą przerwę. Nie jestem fanem tej techniki (a nawet jestem antyfanem), więc raczej mi się nie przyda.

Konfiguracja wyświetlania per kolumna

Pora na najważniejszy feature, który odróżnia kanbanflow i przekonuje mnie do dania mu szansy w projekcie, a więc konfiguracja tablicy. Autorzy sprytnie wydedukowali, że przecież nie na każdej kolumnie potrzebujemy dokładnie tych samych informacji. Narzędzie pozwala więc skonfigurować każdą kolumnę oddzielnie. Ja założyłbym sobie taką konfigurację.

  • Kolumna Backlog, na której wyświetlam tylko tytułu taksów.
  • Kolumna To do, na której wyświetlam dodatkowo szacowany czas, listę subtasków.
  • Kolumna In progress, która pokazuje maksymalnie dużo szczegółów. Na pewno chcę widzieć tytuł, szczegóły, osobę która realizuje, labelki i poszczególne czasy. W końcu tutaj są tylko te zadania, które faktycznie realizujemy i o których musimy wiedzieć najwięcej.
  • Kolumna Done, w której interesowałoby mnie tylko czas szacowany i faktyczny.

Kanbanflow_screen

W praktyce pewnie konfiguracja jeszcze się zmieni, więc tym bardziej dobrze wiedzieć, że mamy takie możliwości.

Wersja premium

To podstawowe rzeczy, które zwróciły moją uwagę. Wszystko to jest za free w podstawowej wersji. Gdy tool się spodoba to warto przemyśleć przejście na wersję premium. Za jedyne pięć dolców miesięcznie możemy dostać między innymi:

  • wyszukiwanie/filtrowanie
  • dodawanie tasków mailem
  • eksport/import danych
  • załączniki, dashboard, API
  • raporty wydajności
  • cztery role użytkowników

Wszystkie feature’y można doczytać na kanbanflow.com. Ja sam na razie do premium się nie garnę. Ale na pewno z wersją free bliżej się poznam.

Napisano w Tools