Nie tylko DotNetRocks warte posłuchania…

Początkowo planowałem napisać o podcastach DotNetRocks i wychwalić autorów pod niebiosa (bo należy im się za to co i jak robią). Tylko, że to chyba nie ma sensu. Linki do audycji przewijają się przez przeróżne blogi i wystarczy napisać, że naprawdę warto ich posłuchać. Ponieważ jednak dojazd do pracy zajmuje mi godzinę, a samych dotnetrocks’ów pojawia się tylko trzy odcinki w ciągu tygodnia rozglądam się, słucham, sprawdzam i myślę, że warto podzielić się wykopaliskami. Oto kilka podcastów, których słucham regularnie:

hanselminutes.com – to jeden z trzech podcastów wypuszczanych przez Scott’a Hanslelman’a. W sumie z całej trójki wg mnie najlepszy. Regularnie publikowane odcinki traktujące o przeróżnych zagadnieniach mniej lub bardziej związanych z branżą IT. Bitcoin’y, kreatywność, design, security, wirtualna rzeczywistość, web, mobile, IOT, czego tylko dusza zapragnie. Żadnej konkretnej technologii, żadnego wciskania microsoftu na siłę.

developeronfire.com – stosunkowo młody podcast (aktualnie 43 odcinki), który prowadzi Dave Rael. Każdy odcinek to praktycznie wywiad z doświadczonym developerem przeprowadzany wg bardzo podobnego scenariusza. Z każdego odcinka dowiesz się o między innymi początkach kariery, porażkach, sukcesach, polecanej książce, źródle wiedzy i dostaniesz 3 najistotniejsze rady dla developera. Pytania nie są specjalnie wyszukane, ale warto posłuchać jak różne refleksje i podejście mają ludzie do podobnych zagadnień, działający w tej samej branży. Świetna audycja na drogę powrotną z pracy. Pozwala mi wykrzesać jeszcze odrobinę motywacji i zapału do działania po powrocie, których nie miałem wychodząc z biura.

Hello World Podcast to podcast o tym jak obecnie odnoszący sukcesy liderzy, mentorzy, autorytety czy autorzy książek zaczynali w tym biznesie. Shawn Wildermuth  pyta swoich gości o najwcześniejsze doświadczenia z IT, o pierwszy komputer, pierwsze projekty, miejsce pracy i pierwszych mentorów na rozpoczynającej się ścieżce kariery. Często dygresje prowadzą do dyskusji o podejściu do branży, kariery, przewidywanej przyszłości i nadziejach związanych z branżą. W sumie odkąd jest developeronfire.com to trochę odcinków odpuściłem, ale warto było słuchać o tym jak różne ścieżki prowadzą do kariery programisty.

Zaczynając słuchać podcastów czekałem na pierwszą polską inicjatywę. Pierwszy i na razie jedyny polski podcast jaki trafił na moją playlistę to devtalk.pl Macieja Aniserowicza. Odcinki techniczne przeplatane „miękkimi”. Super zrobiony temat „Kariery programisty z Pawłem Zdziechem„. Warto było posłuchać o gamedev z Przemysławem Czatrowskim, który współtworzył najnowszego Wiedźmina. Dowiedzieć się jak inny jest to świat w porównaniu z składaniem kolejnych biznesowy aplikacji. Podcast na pewno warty do dopisania do listy dla wszystkich, którzy nie stawiają tylko na język angielski (chociaż i w devtalk trafiła się konkretna pogadanka o CQRS z Udi Dahan).

Wiem, że pojawił just4fun.io ale jeszcze nie zdążyłem przesłuchać.

Jest jeszcze cała masa innych podcastów, które warto sprawdzić. Do tej pory głównym źródłem moich informacji o nowych projektach były blogi i (a jak) dotnetrocks.com. Ostatnio nadziałem się jednak na fajne źródło na github’ie: awesome-geek-podcasts. Nawet udało mi się uzupełnić repo o developeronfire. Myślę, że warto przejrzeć listę i sprawdzić parę pozycji. Jeżeli chcesz się podzielić refleksją na temat wymienionych projektów lub jest coś naprawdę warte polecenia, a ja w swej niewiedzy zupełnie to pominąłem, czekam na komentarz do wpisu.

 

 

 

Napisano w Rozwój Tagi: , ,